Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.04.2024 14:47 (Üye) Soru : merhaba, calisan mudurumuze sirket olarak borc para vermek istiyoruz ve bu para maasindan peyder pey kesilecektir. Rakam biraz yuksek. 600.000 TL gibi ve aylik 50.000 TL kesilerek 12 ayda borc kapanacaktir. Sigortalı olarak çalışanlarına iş kanununda ve borçlar kanununda ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilecekleri “çalıştıkları sürelere ait ücretlerine göre hakkaniyetli olarak” avans ödemesi yapılabileceği yer almakla birlikte, toplu olarak peşinen bir ödeme verilmesi ve taksitli olarak işçiden iade alınması kısmı yer almamaktadır. Gelir Vergisi açısında da ayrıca konunun değerlendirilmesi ( Bordro’da konu edilerek Damga Vergisi ödenecek midir? Faiz işlemesi gerekir mi? İade tutarı net tutar mı yoksa bordroya konu edildiğinde oluşacak olan brüt tutar kadar mı alınmalıdır vb. ) SGK nezdinde kişiye ödenecek olan Avans tutarı bordroya konu edilse bile iade alınacak bir tutar olarak yer alacağından SGK primlerinden istisna( ödemenin niteliği açısından değerlendirme sonrası) olarak değerlendirebilinecektir. konu ile ilgili gorusleriniz nedir?

Cevap : Vergi uygulaması için yapılan avans ödemesinden DV hesaplanacak. Faiz söz konusu olmaz. Maaşın tamamı Aylık bordro ile giderleştirilir. Verilen borç avans hesabından (196) mahsup edilir. Sorunuzun SGK kısmı için “Sosyal Güvenlik Mevzuatı Danışmanı “ kutusunu işaretleyerek yeniden gönderiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.