Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.04.2024 15:45 (Üye) Soru : merhaba, calisan mudurumuze sirket olarak borc para vermek istiyoruz ve bu para maasindan peyder pey kesilecektir. Rakam biraz yuksek. 600.000 TL gibi ve aylik 50.000 TL kesilerek 12 ayda borc kapanacaktir. SGK acisindan bordroda bildirilmesi gerekir mi?

Cevap : 4857 Sayılı İş Kanunu’nun “Ücret Hesap Pusulası “ başlıklı 37. Maddesinde, işverenin işyerinde veya bankaya yaptığı ödemelerde işçiye ücret hesabını gösterir imzalı veya işyerinin özel işaretini taşıyan bir pusula vermek zorunda olduğu, bu pusulada ödemenin günü ve ilişkin olduğu dönem ile fazla çalışma, hafta tatili, bayram ve genel tatil ücretleri gibi asıl ücrete yapılan her çeşit eklemeler tutarının ve vergi, sigorta primi, avans mahsubu, nafaka ve icra gibi her çeşit kesintilerin ayrı ayrı gösterilmesi gerektiği, bu işlemlerin damga vergisi ve her çeşit resim ve harçtan muaf olduğu hükme bağlanmıştır.196 Personel Avansları hesabında izlenen ve personelin maaşından kesilen avansların ücret bordrosunda mahsup olarak gösterilmesi gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.