Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.04.2024 15:25 (Üye) Soru : Merhaba, Enflasyon düzeltmesinden sonra oluşan 2023 Yılı enflasyon zararını , 542 Olağanüstü yedekler hesabından mahsup edebilir miyiz? Yapılabilir ise kar dağıtımı sayılır mı ? sorumuza karşılık gelen cevap ''Mahsup olamayacağı görüşündeyiz.'' 580 hesabın bilançoda gözükmemesi için hangi işlemin yapılması gerekmektedir.

Cevap : 580 hesap Bilançoda yer alması zorunludur. NOT Kanuna uygun Enflasyon düzeltmesi yapabilmeniz için mutlaka 555 sayılı VUK Genel Tebliği ve 165 sayılı VUK Sirkülerini okuyunuz. Aksi takdirde yanlış işlem yaparsınız. Hesaplama ve yevmiye kayıt örnekleri 165 sayılı sirkü de mevcuttur. Diğer taraftan Oda tarafından yapılan eğitimlere ilişkin video yayınlarını aşağıdaki link den izleyebilirsiniz. https://form.ismmmo.org.tr/tv.asp
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.