Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.04.2024 15:47 (Üye) Soru : Merhabalar, Özel bir şirkette çalışarak emekli oldum. Şu anda SGDP ödenerek çalışmaya devam ediyorum. Sizlere sorum şu olacak: Ben kendi adıma (Trendyol/Getir/Hepsiburada gibi firmalarda araçlı kurye faaliyetlerinde bulunmak üzere) şahıs şirketi açsam, vergi dairesinden beyanname verebilmek için şifre alabilir miyim, kendi beyannamemi kendim vermek istiyorum. Mümkün müdür? Yada defter beyan sisteminden mi vermeliyim? Nasıl bir yol izlemeliyim, yönlendirmelerinizi rica ederim. Teşekkürler.

Cevap : Vergi uygulamalarında Şahız şirketi diye bir şirket türü olmaz. Gelir Vergisi Mükellefiyeti olur. GV mükellefiyeti açmanız halinde Odamızdan alacağınız Oda Kayıt belgesi le Bağlı olacağınız VD ne müracaat ederek sadece sizin beyanname ve bildirimleri gönderebilmeniz için Şifre alabilirsiniz. Alınacak şifre ile İşletme defteri tutmak için DBS kayıt yaptırılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.