Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.04.2024 10:28 (Üye) Soru : Merhabalar. Yurtdışı Müşteriden aldığımız Döviz cins,inden, AVANSLarı 340 hesapta TL cinsinden takip ediyor ve ihracat işlemlerini yaptıkça mahsup ediyoruz. Aldığımız dövizler bankadaki döviz hesabımızda ve bir kısmını da Bozdurup dönem içinde harcıyoruz. 340 hesaptaki 31/12/2023 bakiyesine Enflasyon Düzeltmesi kaydı yapacak myız?Bir de mülk sahibine işyeri lojmanı için ödediğimiz depozitoyu, nihayetinde yeri boşaltınca aynı tutarda geri teslim elacağız; paranın satın alma değeri azalmış olacak.Deozştoya enf.düz.kaydı yapmalı mıyız?Teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum.

Cevap : 340 hesap Tebliğe göre Parasal olmayan değerdir. Enflasyon düzeltmesi yapılacak.126 ve 226 hesaplar içinde Enflasyon düzeltmesi yapılacak. Bahsettiğiniz konuların detaylı açıklamaları 555 sayılı VUK GN tebliği de yer almaktadır Tebliği incelmenizi öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.