Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.04.2024 09:15 (Üye) Soru : 110 hisse senetleri hesabında xxx dolar bazında hisse senedi bulunmaktadır. Enflasyon düzeltmesinde dövizle tutulan hesaplar kur degerlemesi yapılacak denilmektedir..peki dövizle tutulan ve enflasyon düzeltmesine tabi olan hesaplar değerlenken karşılığı 698 hesap mi yoksa 646/656 hesaplar mi olmalıdır?

Cevap : Borsada işlem görsün görmesin geçici olarak elde tutulan TL cinsinden hisse senetleri parasal olmayan değer olarak düzeltmeye tabi tutulurlar. İşletmenin aktifinde bulunan yabancı para cinsinden olan hisse senetlerinde düzeltme tarihinde geçerli olan döviz alış kuru dikkate alınarak düzeltme işlemleri yapılır. (Md.5/1-ç) Kur değerlemesi 646/656 hesap kullanılır. Kur değerlemesi yapılışı toplam tutar için Enflasyon düzeltmesi yapılacak.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.