30.04.2024 10:58 |
(Üye)
|
Soru : Merhabalar,1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramınızı şimdiden kutlarım...Sizlere sorum şu şekilde olacaktı...Yurtdışı İlişkili olduğumuz firmadan yapılan Masraflar nedeniyle Türkiye'de mukim firmamıza fatura hizmet faturası kesilecek hizmet içeriği 2021,2022,2023 yıllarını kapsıyor. Faturası mayısa kesilecek biz kdv-2 yapacağız ancak gider yazma konusunda Bir problem çıkar mı fatura geç geldiği için 2023-yılına gider tahakkuku atacağız kdv-2 sini 2024 mayıs donemınde yapacağiz
Cevap : Yurtdışından satın alınan hizmet için 2 nolu KDV beyannamesi verilir. Türkiyedeki firmanızdan yine Türkiyedeki firmaya fatura düzenlenecek ise % 20 KDV hesaplanır 2 nolu KDV verilmez. Geçmiş yıllar için işlem yapılmaz. Yukarıdaki işlemler günlük yapılan işlemlere ilişkindir. Sizin de 1 Mayıs bayramınız kutlu olsun.
|