Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.04.2024 13:49 (Üye) Soru : Merhaba sayın danışman. 698 Enflasyon düzeltme hesabında oluşan bakiye tutarını 570 geçmiş yıl karları hesabına aldık. aklıma takılan 698 nolu hesabın alacağında kapattığımız 570 geçmiş yıllardan gelen dağıtmamış karlar da var bunların tamamını düzeltilmiş bilançoya alıyoruz değil mi ? bir de 280 gelecek yıllara ait gid.hes.7440 sayılı kanundan gelen 689 kanunen kabul edilmeyen gidere aldığımız yapılandırma Yİ-ÜFE+katsayı farkı ve noter giderleri var bu tür giderlere enflasyon muhasebesi uygulanacak mı ? Tşk.

Cevap : 570 hesap 698 hesaba virman edilecek. KKEG için Enflasyon düzeltme yapılmaz. 280 HESAP İÇİN Peşin ödenen ve cari dönem içinde ilgili gider hesaplarına kaydedilmemesi gereken gelecek yıllara ait giderler için Enflasyon düzeltmesi yapılacak.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.