Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.04.2024 13:53 (Üye) Soru : Merhaba, Araç satışından doğan karı 549-Yenileme fonuna aktarmıştık. Aynı cins araç tekrar alınacağı için. Bu durumda 549 hesabına da enflasyon muhasebesi yapmamız gerekir mi ?

Cevap : 213 sayılı Kanunun 328 ve 329 uncu maddeleri kapsamında oluşturulan sabit kıymet yenileme fonu ile aynı Kanunun 325/A maddesi kapsamında ayrılan girişim sermayesi fonu Genel Tebliğde (Md.54/1 ikinci paragraf) sabit kıymet yenileme fonu gibi işleyişi gereği ilgili olduğu hesaplara aktarılarak kapatılması mümkün olan hesapların kapatılması durumunda, bunlara ait enflasyon fark hesaplarının işletmeden çekilmiş sayılmayacağı ve vergiye tabi tutulmayacağı belirtilmiştir. 549 Hesap için düzelteme yapılacak karşı hesap 698 hesap olacak.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.