Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.05.2024 12:06 (Üye) Soru : Merhaba, Yurtdışı mukimi firmada çalışan bir kişi şirketin sadakat programı kapsamında şirketten borsada işlem gören satılabilir hisse senedi prim/ikramiye almıştır. Bu senetler yurtdışında vergilendirilmemiş, bordroya yansıtılmamıştır. Bu hisse senetleri Türkiye'de bulunan bir aracı kurumda saklanmaktadır. Hisse senetleri yurtdışı borsada işlem görmektedir. Kişi bu hisse senetlerinin satışını yaptığı taktirde değer artış kazancına mı tabi olacaktır. Eğer öyle ise alış tarihi olarak kişinin ivazsız olarak elde ettiği tarih mi baz alınacaktır. Bunun yanında maliyet sıfır olarak alınarak mı vergi hesaplaması yapılmalıdır?

Cevap : Sadakat programı hakkında bilgimiz yok. Gerçek kişiler tarafından Borsa İstanbul da işlem göre şirketlerin hisse senetlerinin alım ve satımından elde edilen kazançlar beyan tabi değildir. Söz konusu hisselerden elde edilen kar payları GVK 22 ve 86. maddelerdeki koşullara göre MSİ olarak beyan edilir veya edilmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.