Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.05.2024 13:52 (Üye) Soru : Enflasyon düzettmesi uygulamasında Stoklar için gerçek yöntemi uygulamak isteyen firmamız Ortalama maliyet yöntemine göre stokları değerlemektedir. Örnek olarak Devirden 1 Adet 1.000.000 TL olarak bulunan Stoğumuz dönem içinde 1 Adet 2 Milyon Tl ile satın alınmış, aynı zamanda dönem içinde 1 adeti satılmış bulunmaktadır. Ortalama maliyet yöntemine göre Kalan Stok tutarı 1 Adet ve 1.500.000 Tl olmaktadır. Gerçek yönteme göre enflasyon düzeltmesi yapmak istediğimizde Alım tarihinde 1 Adet ve 2.000.000 tutar ile girilmiş olduğu için bu tutarı mı düzeltme katsayısı ile çarpacağız, ki pek doğru olmadığını düşünüyoruz. Yoksa Stok değeri 1.500.000 Tl yi giriş tarihindeki değer kabul edip mi düzeltmeye tabi tutacağız. Bu basit bir örnekti. parçalı çok girişli işlemleri de var. Buna göre düzeltme işlemine esas tutarı belirlerken 153 de bulunan tutarları mı esas alıp düzeltmeye tabi tutmak gerekir, Satınalma tutarlarına göre mi düzeltme uygulamak gerekir. Yada Gerçek yöntem Ortalama maliyet kullanan firmalarda değil de FİFO kullanan firmalar için mi kullanılmalıdır. Yardımcı olabilirseniz çok seviniriz. Teşekkürler, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Burada üyelerin müşterilerine ait verilerine göre hesaplama ve işlem yapamıyoruz.. Örnekler için 555 sayılı VUK Genel Tebliği ve 165 sayılı VUK sirkülerini inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.