Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.05.2024 11:07 (Üye) Soru : Meraba ; Şirket ortağının aynı zamanda %100 hisse sahibi olduğu firması var. Firma nakliye işi yapmaktadır. Ortaklığı olduğu şirket akaryakıt istasyonu ve inşaat işi yapıyor. Sahibi olduğu şirkete ait satıcılar aynı zamanda akaryakıt istasyonundan veresiye çalıştıkları için ödemelerini yakıt borçlarını düşerek ödemektedir. Sonradan sahibi olduğu şirketten ortağı olduğu şirkete çek ve banka ödemesi şeklinde ödemelerini gerçekleştirmektedir. Burada sormak istediğim sahibi olduğu firmanın satıcı carileri alacak bakiye vermekte nakit kapatmakta olmaz mahsup yapabilir miyiz ortaklık sebebiyle yada İzlememiz gereken bir çıkar yol var mıdır ? Bilgi ve görüşünüzü rica ederim.Teşekkürler.

Cevap : Her mükellefiyet için ayrı ayrı defter tutulduğuna göre Her mükellefiyetin gelir ve giderleri de ayrı ayrı kayıt altına alınır Bahsettiğiniz gibi işlemler yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.