Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.05.2024 11:05 (Üye) Soru : merhaba enflasyon muhasebesinde 525 stok affı yapılan hesap değerleme yapılmalımıdır.255 hesapda mevcut ömrü bitmiş demirbaşlar değerlemeye tabi tutulmalımıdır.296 geçici hesaba alınan kasa ve ortak affı 580 hesaba virman edilerek enflasyon muhasebesi hesabı 698 atılabilirmi teşekkürler

Cevap : 525 HESAP KAYDA ALINAN EMTİA ÖZEL KARŞILIK HESABI 7440 Sayılı Kanun ve daha öncesindeki yapılandırma kanunları uyarınca, işletmede bulunan ancak kayıtlarda bulunmayan stokların bildirimine ait oluştan “525- Kayda Alınan Emtia Özel Karşılık Hesabı” mevcut genel tebliğe göre parasal olmayan bir kıymet olarak değerlendirilmekte olup, enflasyon düzeltmesine tabi tutulacaktır. Faydalı ömrü bitmiş ATİK ler için Düzeltme yapılmaz. 296 hesap bilançoda aynen kalacak düzeltme yapılmaz veya başka hesaba virman edilmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.