Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.05.2024 12:23 (Üye) Soru : SAYIN MESLEKTAŞIM MERHABALAR; 2024 YILINDA YAPMIŞ OLDUĞUMUZ ENFLASYON DÜZELTMESİYLE İLGİLİ SORUM; 1. 2023 YILI ENFLASYON DÜZELTMESİNİ MUHASEBECİLER OLARAK BİZLER YAPACAKSAK BUNUN BİR BEDELİ OLDUĞU ÜCRET TARİFESİNDE AÇIKCA BELİRTİLMİŞ OLMASINA RAĞMEN MÜKELLEFLERLE BU KONUDA TARTIŞMALARIMIZ OLDU. ESKİ MÜKELLEF AYRI YENİ GELEN MÜKELLEF AYRI HEPSİ BELEŞ İŞ YAPTIRMAYI SEVİYOR AMA BENDE ÜCRET ALMAK İÇİN MÜCADELE YAPTIM 2 MÜKELLEFLE BİR TÜRLÜ UZLAŞAMADIM BİRE DEFTERLERİ VERDİM KURTULDUM. DİĞERİNİN İŞİ YAPTIM PARAMI ALAMIYORUM VE DEFTERLERİDE YENİ MESLEKTAŞ ALDI AMA MALESEF BENİ KARALAYARAK BEN YAPTIĞIM İŞİN BEDELİNİ ALABİLİRİM DEĞİLMİ BUNU YASAL YOLLARDAN ARAMAK İSTİYORUM NE YAPMALIYIM. MESTEKTAŞIM MÜKELLEFE BU İŞ BİZİM 10 DAKİKAMIZI ALIYOR NE PARASIYMIŞ DİYEDE AKIL VERMİŞ MÜKELLEFTE HAKLI OLARAK PARA VERMEK İSTEMİYOR. DEFTER BİLANÇO KOLL.ŞTİ. İŞİ YOĞUN BU SENE YENİ MUHASEBECİ AĞZINDAN KAÇIRDI BEN 15.000TL. ALIYORUM DİYE ONA GÖRE BEN KAÇ TL. İSTEMELİYİM. KOLAY GELSİN İYİ ÇALIŞMALAR.

Cevap : MESLEK MENSUPLARI RESMİ GAZETE DE YAYIMLANAN ASGARİ TUTARDAN AZ OLAMAK ÜZERE MESLEKİ ÜCRETİ MÜŞTERİDEN TALEP EDER. YENİ MESLEK MENSUBU DA TARİFEYE UYMAK ZORUNDADIR. 2022 YILINDAN İTİBAREN GİB İLE TÜRMOB SÖZLEŞMELERİ ENTEGRE OLMUŞTUR. RESMİ TARİFEDEN AZ ÜCRET ALANLAR VERGİ İNCELMESİNE ALINMAKTADIR. SİZ MÜŞTERİDEN ASGARİ TARİFEDEN AZ OLMAMAK ÜZERE İSTEDİĞİNİZ VE MÜŞTERİNİN KABUL ETTİĞİ ÜCRETİ ALABİLİRSİNİZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.