Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.05.2024 13:58 (Üye) Soru : Merhaba, Müşterinin satın alacağı ürün 100 Bin Tl, taksitli hali de taksit komisyonu 20 Bin TL ve bu tutar için vade farkı faturası kesiyoruz. 20 bin TL + kdv yapıyor 4 bin TL kdv farkı ile 24 bin TL olarak uyguluyoruz. Toplam tutar 124 Bin TL Kredi kartı işlemlerini Paynet aracı kurum . İşletmeci bir müşterimiz benzer alış verişi BORUSAN firmasından gerçekleştirmiş ve bu durumu onların yapmadıklarını iletti. Biz vade farkını fatura kesmeli miyiz? Paynet ile alışverişlerde müşteri kart ekstresinde Paynet yazıyor ve 124 bin TL lik tutar bize 100 Bin olarak yatıyor,24 bin tl yi paynet kendi alıyor. bu anlamda 100 Bin TL bize giriş olduğuna göre 100 Bin TL lik fatura yeterli midir? Banka pos cihazlarında taksitli işlem vade farkı faturalaması aynı prosedür ile mi işletilmeli?

Cevap : Paynet sistemi konusunda bilgimiz olmadığı için yorum yapamıyoruz. Vade farkı için bedel alıyor iseniz elbet de fatura düzenlenecek.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.