08.05.2024 10:07 |
(Üye)
|
Soru : İyi çalışmalar dilerim. interaktif vergi dairesinde kira bildirim formunu tüm mükellefleriçin doldurmak zorunda mıyız ? süresi var mıdr? teşekkür ederim.
Cevap : Böyle bir zorunluluk yok.
Maliye Bakanlığı 1 Mart'tan itibaren kiracılara bilgi formlarını dijital olarak doldurma imkânı tanıdı. Gelir İdaresi Başkanlığı, yaptığı duyuru ile görüşme mektubu bırakılan kiracıların kira ödemelerine ilişkin bildirimlerini vergi dairesine gitmeden internetten yapabilmelerinin yolunu açtı. E-Devlet şifresi ile de gerekli bilgilere erişim sağlanabiliyor.
Çapraz kontrol yapılabilmesi için, maliye tarafından kiracılara gönderilen mektuplarda, 1 Mart'tan itibaren "Dijital Vergi Dairesi"nden bildirim formu dolduracak. Böylece beyan edilen kira gelirleri, kiracıların bildirdiği rakamlarla karşılaştırılacak.
KİRACILAR İÇİN DE BÖYLE BİR ZORUNLULUK YOK İSTEYEN KİRACI BU İŞLEMİ YAPAR.
|