Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.05.2024 09:33 (Üye) Soru : Sayın danışman tarafımıza doğum öncesi analık raporunu kanuni süresinde onaylanmadı gerekçesi ile idari para cezası uygulanmıştır. Fakat biz doğum öncesi ve doğum sonrası raporlarını tek seferde doğum sonrası raporunun bitiş ayında onaylama yapmış bulunmaktayız.Raporların günleri birbirini takip ettiğinden dolayı.Sorum şu ki sosyal güvenlik merkezinin tarafımıza düzenlemiş olduğu idari para cezası mevzuata uygunmudur.Yoksa kesilmemesi mi gerekir.iyi çalışmalar

Cevap : kadın işçi doğum tarihinden 3 hafta öncesine (37+0.gün) kadar çalışmak istiyorsa ve doktoru da bunu uygun görüyorsa,32.haftasındayken aldığı rapor bir ‘’Doğum Öncesi Çalışabilir Raporu’’ olacaktır. 37 haftayı doldurduğunda ise bu kez mutlaka ‘’İş Göremezlik Raporunu’’ alması gerekecektir. 32.haftada çıkılan izin ile 37.hafta arasındaki kalan 5 haftalık süre doğum sonrası izin hakkına eklenebilmektedir. İşveren doğum öncesi Raporun bitiş tarihini takip eden ayın 23'üne kadar işveren bu raporun onayını SGK sistemi üzerinden vermelidir onayını geciktirirse ipc kesilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.