13.05.2024 10:26 |
(Üye)
|
Soru : merhaba
mükellefle aramızda anlaşmazlık çıktı defterlerin teslimi ile ilgili onlardan talep geldi (07.05.2024 tarihinde), defter teslim almaya yeni anlaştıkları meslek mensubu personeli ile gelip alacaklarını email de yazdılar,cevaben gelip alabileceklerini yazdım fakat randevulaştığımız tarihde gelmediler (şirket ile uzak bağlantı yöntemiyle onların server ındaki muhassebe programını kullanıyordum. bu bağlantı ile ilgili şifreleri iptal ettiler, bağlanamıyorum ocak şubat mart 2024 kdv beyannamelerini sgk bildirgelerini ben hazırladım
17.05.2024 geçici vergi beyan son tarihi, bu dönemde de vergi tahakkuku sözkonusu olacak
1- defter teslimi ile ilgili ne yapmalıyım , defterleri teslim almaları için ve yaklaşan geçici beyan tarihini belirterek noterden ihtarname göndermem uygun olurmu, özellikle 1.dönem geçici beyanı ile ilgili sorumluluğu nasıl üzerimden devredebilirim
noter tebligatından sonra da defterleri almazlarsa defter belge teslimini nereye yapabilirim
2- bu şekilde defterleri teslim almayıp, geçici beyan tarihini geçirerek 1.dönem için tahakkuk edecek vergi ziyaı cezası ile ilgili bana rücu edebilirlermi
yardımlarınız için teşekkür ederim
Cevap : mail ile haberleş değil de size daha önce bildirdiğimiz gibi işlemler noter vasıtası ile yapılması gerekir.
Noterden tebligata rağmen defter ve belgeler Müşterinin VD teslim edilir (bu konuyu noter ihbarında belirtiniz.
|