Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.05.2024 12:37 (Üye) Soru : Merhaba, yeni kurulusunu yaptiğumiz lojistik firmasi faaliyetlerini surdurebilmek için araç kiraliyor. Araç kiralayan firmalar faturayi tevkifatli kesiyor. Bizde bu kiraladigimiz araçlari baska firmalara hizmet vermek için kullanacagiz. Sorum şu olacak, bizde başka firmalara taşima hizmeti verirken tevkifatli fatura kesecekmiyiz? Birkaç eski mali musavir arkqdaslarima danistigimda yuklenici firma ilk basta tevkifatli kestigi icin bizlerin bir daha tevkifatli kesmesine gerek yok dediler. Ancak alo 189 aradigimda ilgili birimdeki arkadaşlar bizlerinde tevkifatli kesmesi gerektigi seklinde beyanda bulundular. Bu konuda çok arafsa kaldik. Degerli bilgileriniz için şimdiden çok teşekkur ederim.

Cevap : Araç kiralayan firmalar neden KDV tevkifatı yapıyor. Firmanız "Belirlenmiş alıcalar" içinde mi? Araç kiralamasında KDV tevkifatı olmaz. Nakliye "Taşımacılık" faaliyetinde KDV tevkifatı yapılır. Taşıma hizmeti verdiğiniz firmaya elbette KDV tevkifatı yapacaksınız. Not ; Sorunuzun sonuna isim telefon ve kimlik bilgisi yazmayınız . Burada verilen cevaplar Size gönderilmekte ayrıca web sayfamıza isim ve sicil numarası OLMADAN kayıt edilmektedir. Kimlik bilgileri sorunuzun içinde olması halinde sorun yaşanabilir. Bu neden ile sorudaki isminiz silinmiştir. (6698 SAYILI KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.