Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.05.2024 14:10 (Üye) Soru : MRB A.Ş. DE BÜTÜN ORTAKLAR YÖNETİM KURULUNDA AMA 6 ORTAĞIN İMZA YETKİSİ VAR DİĞERLERİNİN YOK. İMZA YETKİSİ OLMAYAN ORTAKLAR HUZUR HAKKI ALABİLİR Mİ?

Cevap : A.Ş YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE HUZUR HAKKI ÖDENİR. A.Ş. Şirketlerin Yönetim kurulu başkanı ve üyelerinin yaptıkları bu hizmetlerinin karşılığı olarak, Türk Ticaret Kanunu’nun 394’üncü maddesinde görüleceği üzere, “Yönetim kurulu üyelerine, tutarı esas sözleşmeyle veya genel kurul kararıyla belirlenmiş olmak şartıyla huzur hakkı, ücret, ikramiye, prim veya yıllık kardan pay ödenebilir.’’ Limited şirketin temsili ve işlerin yürütülmesi ile görevli müdür veya müdürler kurulu üyelerine bu görevleri dolayısıyla huzur hakkı ödenebilir. (TTK madde 622,623.) Hükmü yer almaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.