14.05.2024 15:15 |
(Üye)
|
Soru : Merhaba üstat, Mükellefimiz ocak ayında aldığı hisse senedini henüz satmadı. Mart sonu için baktığımızda kar gözüküyor. Bunun için değerleme kaydı atacak mıyız 31.03.2024 tarihine yoksa satış olduğunda mı kayıt atmamız gerekiyor ? Değerleme kaydı atmamız gerekiyorsa hangi hesabı kullanmamız gerekiyor ? 645 hesabı menkul satış karları olarak geçiyor ve satış durumu da söz konusu olmadığından kararsız kaldım. Teşekkürler.
Cevap : Hisse senedi elden çıkartıldı zaman kar/zarar hesaplanır.
|