14.05.2024 17:11 |
(Üye)
|
Soru : merhaba, kurye olarak faaliyete 2024 yılında başlayacak olan gerçek kişi; 2023 yılında sıfır motosiklet almış, faturası var. motor ile kuryelik yapacak, motoru işyerine kayıt edecek, fatura 2023 yılına ait olduğu için kdv yi kullanamayacak, diyelim ki 2024 sonunda firmayı kapattığında, motorun faturasını kesmesi gerekiyor ve %20 kdv olarak. motoru firmaya kayıt yaparken kdv kullanılmadı, fakat firma kapanırlen %20 kdv ödeyecek. bu konuda farklı bir uygulama var mı? tşk
Cevap : Farklı uygulama olmaz. Aktife alınan ATİK satışı anındaki KDV oranınca fatura düzenlenir. Taşıtı alışında KDV nin olup olmadığının önemi olmaz. 2024 de KDV ödenmiş olsa idi indirecekti.
|