Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.05.2024 09:11 (Üye) Soru : Facebook üzerinden verilen reklamlardan dolayı meta tarafından şirkete kesilen faturalar üzerinden brütleştirme yapılarak KDV ve stopaj bildirimleri beyan edilmekte iken rakamların yükselmesinden dolayı meta tahsilat anında %15 indirim uygulayarak eksik ödeme almaya başlamıştır. Dolayısıyla fatura tutarından %15 daha eksik ödeme yapılmaktadır. Örneğin; fatura tutarı 1.000.000,00 yapılan ödeme ise 850.000,00 TL. Bu aşamada fatura tutarı üzerinden Brütleştirme yapılacakmıdır yoksa fatura üzerinden brütleştirme yapılmadan KDV ve stopaj bildirimi mi yapılacaktır? KDV2 matrahı ne olacaktır?

Cevap : STOPAJ VE KDV MATRAHININ TESPİT EDİLMESİ Hizmet ithalatı için yurt dışında bulunan kişi yada kurumlara ödeme yapılırken net bir tutar üzerinden anlaşılmış ise, hem KDV hem de gelir ve kurumlar vergisi türünden yapılacak beyanname brüt tutar üzerinden yapılmalı.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.