16.05.2024 09:22 |
(Üye)
|
Soru : Merhabalar Oto alım satım işiyle iştigal eden firmamızın 2023 enflasyon düzeltmesi sonucu 153 hesapta takip ettiğimiz stoktaki araçların maliyeti artmıştır 2024 mart ayında bu araçlardan biri zararını satış yapılmış oldu bu zararı KKEG olarak beyannamede gosterecegiz. Doğrumudur. bir de bu KKEG tutarını sadece beyanname üzerinde göstermek yeterli mi yoksa muhasebe kaydı olmalı mıdır olacaksa nasıl bit kayıt yapmam gerekir. teşekkürler
Cevap : Doğru düşünüyorsunuz. KKEG 689 hesaba kayıt edilir. Ayrıca Geçici / Yıllı beyanname de ticari kara eklenir.
|