Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.05.2024 14:58 (Üye) Soru : mükellefim baklava, pasta, poğaça, börek gibi unlu mamuller ile sütlü tatlılar gibi ürünleri imal ederek sattıyor. Şubelerinde imalathanede üretilen bu ürünler ile birlikte dışarıdan temin edilen ürünlerde satılıyor bu ürünlerin porsiyon olarak masaya servis edildiği veya yemek hizmeti yanında sunulabiliyor veya müşteri tezgahtan alıp gidiyor imalathanede üretilip şubelerimizde satılan ürünler ve imalathaneden diğer mükelleflere yani pastane işletenlere yapılan satışlar için uygulamamız gereken katma değer vergisi oranı nedir iyi çalışmalar

Cevap : İmalathaneden başka alıcılara satılan mamullere için KDV oranı % 1. (kendi şubesine satış olmaz. sevk irsaliyesi ile mal sevk edilir) Diğer tüm satışlar için % 10 oranında KDV uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.