Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.05.2024 09:13 (Üye) Soru : Merhaba Catering (İşyerleri için toplu yemek üreten) firmaların kdv oranı, pandemi döneminde toplu düzenleme ile %1 e düşürülmüş, Pandemi bitiminde %10 a çıkarılmıştı. Piyasada Catering firmaları hala %10 kdv oranını uygulamaya devam ediyor. Catering firmaları için ayrı bir düzenleme varmı, yoksa "– Satış yapılan yerin lokanta, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler gibi yemek hizmeti sunan işyeri ruhsatı ve/veya masa, oturma yeri tezgâh gibi servis yapılabilen alanlarının bulunmaması halinde, yeme içme hizmetine konu edilmeden ve/veya herhangi bir şekilde servise yönelik bir işleme tabi tutulmaksızın bu ürünlerin doğrudan (internet üzerinden yapılan satışlar dahil) teslim edilmesi durumunda söz konusu ürünlerin tesliminde %1 oranında KDV hesaplanması," Bir makaleden aldığım, yukarıdaki açıklama kapsamında değerlendirmemiz mü ? Not: İşyeri ruhsatı binada ki bir problem yüzünden hala çıkmamıştır.

Cevap : Uygulanacak KDV oranı % 10 dur. Yeme içme hizmeti veren işletmelerin paket servis (on-line, mobil yemek sipariş siteleri dahil) şeklinde verdikleri hizmetler ile catering, tabldot servis gibi adlarla verdikleri yeme içme hizmetleri, 2007/13033 sayılı BKK eki (II) sayılı listenin 24 üncü sırası kapsamında %10 oranında KDV’ye tabi dir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.