Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.05.2024 17:31 (Üye) Soru : Merhaba, bir personelimiz 31 mayısta işten ayrılacak, ilk işe giriş tarihi 17.09.2001 tarihinde. Arada çıkış yapıldı emeklilik için ama çalışmaya devam edildi kendisiyle, 15.03.2023'te de tekrar sigorta girişi yapıldı. 31 Mayısta çıkışı yapılacak. Bu durumda 2024 yıllık izni nasıl hesaplanmalı? İlk işe giriş tarihi baz alınırsa 9. ayda doldurduğu için henüz yıllık izni haketmiyor, ikinci girişi baz alınıp 26 gün ya da 14 günlük izin mi verilmeli acaba? Yardımcı olabilir misiniz?

Cevap : 1 tam yıl dolmadan iş ilişkisinin sona ermesi ve daha sonra işçinin tekrar aynı işveren nezdinde işe başlaması halinde, yeni çalışma döneminin önceki süreye eklenmesi ile 1 yılın tamamlanması doğrultusunda yıllık ücretli izne hak kazanılacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.