Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.05.2024 11:15 (Üye) Soru : Merhabalar, uluslararası lojistik faaliyeti gösteren firma avrupa ülkelerinden kdv iadeler(8-14 ay sonra) almaktadır. Sorum kayıt düzeni ile ilgilidir. Fikrimce y.dışında alınan yakıt ve kdv sinin tamamını 740 hesapta , kdv iade gelincede 679 hesapta takip etmeyi düşünüyorum. Doğru mudur? yoksa y.dışı ödenen sadece kdv yi 193 no.lu hesapta takip edip, maliyete dahil etmeyeceğiz, bu ne kadar doğru olur?

Cevap : Giderler 740 hesap da takip edilir. Yurtdışında alınan akaryakıtın KDV olmaz. Yurt içinde alınan mal ve hizmetler için ödenen KDV için 191hesap da takip edilir. Uluslar arası nakliye işi KDV den istisna olduğu için Yurt içinde ödenen KDV lerinin iadesi talep edilebilir. 193 hesap kaynakta kesilen vergiler ve ödenen Geçici vergiler için kullanılan hesaptır. İade işlemlerinde kullanılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.