Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.05.2024 08:46 (Üye) Soru : Sn Danışman, 27.04.2024 tarihinde yayımlanan KDV Genel Tebliğ Değişikliği ( No:51 ) ile; Lokanta ve Cafelerdedeki satış ve hizmetler % 10 KDV li olacak şeklinde karar yayımlandı. Örneğin lokantada kuru fasulye servisi yapan ve pilav servisi yapan işletme aynı zamanda, isteyen müşterilerine kendi lokantasında kullandığı bakliyatlardan poşette kuru fasulye ( bakliyat olarak ) ve pirinç satarsa KDV oranı % 10 mu % 1 mi olacak. Lokanta ve Cafelerde KDV % 10 uygulanacak anlamındaki tebliğ bu konuda bir sorun yaratabilir mi, saygılarımla..

Cevap : Bakliyat satışı ticari mal satışıdır. Satış için Düzenlenecek ÖKC veya faturada bakliyat satışı olarak yer alır. Aynı şekilde Muhasebe kayıtlarında da yer alacak 153-391-600-621) ve düzenlenecek belgede % 1 KDV hesaplanacak.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.