Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.05.2024 12:33 (Üye) Soru : Merhabalar , Anonim Şirketimiz yurtdışında kurulu bir şirkete 2021 yılında Bir milyon USD karşılığı ortak oldu ( Bağlı Ortaklık statüsünde ) , Biz usd yi değerlediğimizde 523 nolu hesapta yaklaşık 25 milyon TL değerleme artışı oluştu. Sorum ; Pasifte 523 nolu hesapta oluşan yaklaşık 25 milyon TL yi sermaye artışında kullanabilirmiyim ve kullanabilirsem SMMM raporlarından hangi raporun düzenlenmesi uygun olur. Tşk.Ederim

Cevap : 523 HESABIN TDHP DAKİ TANIMI; 23 İştirakler Yeniden Değerleme Artışları Hesabı: İşletmenin iştirakleri ile bağlı ortaklıkları bünyesinde yapılan yeniden değerleme dolayısıyla oluşan değer artışının sermayeye eklenmesi sonucunda, bu sermayeden işletmeye isabet eden kısmı gösterir. 523 İştirakler Yeniden Değerleme Artışları Hesabının İşleyişi: İşletmenin iştirakleri ve bağlı ortaklıkları bünyesinde yapılan yeniden değerleme dolayısıyla oluşan değer artışları sermayeye eklenmesi sonucunda, işletmeye bedelsiz olarak verilen hisse senetleri ve payları bu hesabın alacağına, 242 İştirakler veya 245 Bağlık Ortaklıklar Hesapları'nın borcuna kaydedilir. BURDA TANIMLANAN YENİDEN DEĞERLME ; VUK Mük. 298. maddedeki yeniden değerlemedir. kur değerlemesi değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.