Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.05.2024 16:10 (Üye) Soru : Merhaba kolay gelsin yeni bir mükellefim olacak oto el yedek parça alımı satımı yapacak bu kişi daha önceden böyle bir mükellefim olmadı bir meslektaşıma sordum satış faturalarini hurda olarak kesiyormuş ve KDV siz kesiyormuş. Sigorta şirketlerinden de aldığı oluyor bu yedek parçaları firmalardan normal pert olan araçları parçalayıp parçalarını satın aldığı da oluyormuş. Fatura keserken kdv oranı ne olmalı teşekkürler

Cevap : "bir meslektaş" bu söylemi ile vergi kayıp ve kaçağına neden olur Bu durum tespit edildiğinde mükellef ile birlikte cezasını çeker. Böyle bir işlem olmaz. Ticarete konu olan mal ve hizmet ne ise onun faturası düzenlenir. % 20 KDV hesaplanır. Ancak; Hurda olarak alınan ve hurda olarak satışı yapılan mal için KDV hesaplanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.