Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.05.2024 09:51 (Üye) Soru : Merhaba, İstanbul da faaliyet gösteren ve sgk çalışanları olan, şahıs işletme sahibi müşterimiz, farklı bir şehirde ticari amaç gütmeksizin, kendisi kullanmak üzere tek katlı bir mesken inşa ettirmek istiyor. Ticari bir amacı olmadığını dikkate aldığımızda inşaat işçilerinin ücret stopaj kesintileri ve sgk bildirimlerini merkezden ayrı olarak bildirmek için nasıl bir yol izlemeliyiz. yardımlarınız için teşekkür ederiz.

Cevap : İnşaatın bulunduğu adresin bağlı olduğu SGK ya işyeri bildiriminin yapılması gerekir. SGK tarafından çıkarılan 2020/20 sayılı İşveren İşlemleri Genelgesi’ne göre; eğer inşaat, mülkiyet (arsa) sahibi yani ruhsatta ismi geçen gerçek veya tüzel kişi tarafından işçi çalıştırılarak yapılıyorsa işyeri dosyasının onun adına açılması gerekiyor. Buna karşılık mülkiyet (arsa) sahibi işçi çalıştırmadan inşaatı anahtar teslimi müteahhide yaptırıyorsa o zaman işyeri dosyasının müteahhit adına açılması gerekiyor.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.