Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.05.2024 11:34 (Üye) Soru : Merhabalar Firmamız makine ticareti işi ile iştigal olmaktadır. Antrepoda leasinglere mal devri yapımaktadır. Yapılan işlemler dövizli olup Leasing firmasına kesmiş olduğumuz fatura ile aldığımız ödeme tarihi arasında oluşan kur farklarına leasing firmasından kur farkı faturası talep etmekteyiz. Leasing firmasından kur farkı faturası talep ettiğimizde kesmiş olduğumuz fatura tarihini değil gümrük beyannamesini dikkate alacaklarını söylüyorlar. Ancak bazı durumlarda leasing firması malı gümrükte günlerce bekletebiliyor. Sormak istediğimiz husus Kur farkı faturasını kesmiş olduğumuz fatura tarihine göre mi baz alacağız yoka leasing firmasının malı çektiği tarihteki gümrük beyannamesinin tarihini mi dikkate alacağız. Teşekkür ederim.

Cevap : Bize göre de Gümrük beyannamesindeki tarih baz alınır. Bu bir yorumdur. Resmi görüş için Özelge almanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.