29.05.2024 17:12 |
(Üye)
|
Soru : Merhaba, Bir sermaye şirketi, yurtdışından sermaye olarak 500.000 usd getirecektir. Buradaki bir bankaya yatırılacaktır. Türkiye içinde meyve suyu üretim işinde kullanılacaktır.. Vergi açısından bir bedel ödemesi gerekir mi yoksa sermaye veya sermaye benzeri olarak gelen bedeller vergiden istisna mıdır ?
Cevap : Yurt dışından Getirilen paranın kaynağını için Masak (Mali suçları araştırma kurulu) tarafından sorgulaması yapılır. (Kara paranın aklanması Hk.) Sorgulamada sorun olmaz ise Bu para gelir çeşidine göre Türkiye de vergilendirilir. Yurt dışında ödenen vergi var ise hesaplanan vergiden mahsup edilir.
|