Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.05.2024 09:39 (Üye) Soru : Sayın Danışmanımız. Müşterimiz olan limited şirketin merkez adresi ve buna bağlı olarak vergi dairesi değişmiştir. Bu durumda Gerçek Faydalanıcı bildirimini yenilememiz gerekir mi? 529 sıra no'lu VUK tebliğinin 6/3. maddesinde " ... veya daha önce bildirime ekledikleri ilgilerde değişiklik olması halinde bir ay içinde bildirmeleri gerekmektedir " ifadesi mevcuttur. Bu ifadeden hareketle adres ve vergi dairesi değişikliği bilgi değişikliği anlamına gelir mi. Bilgi değişikliğinden kasıt bu bildirme eklenen ortakarın ( veya gerçek faydalanıcıların ) adres, kimlik, iletişim vs bilgileri olduğunu düşünüyoruz. Malum tebliğdeki bu ifade ayrıntılı ve net olmadığı için tereddüt yaşamaktayız. Teşekkürlerimi sunar iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Sizin de belirttiğiniz gibi net tanımlama yok. Riske etmemek için bildirimi 1 ay içinde yeniden verilmesinde yarar vardır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.