Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.05.2024 12:27 (Üye) Soru : halen,ticari ikametgahı türkiyede faal olan limited şirket mükellefim 2023 yılında almanyada bu şirkete bağlı şube açılışı yapmış olup oradaki şubenin vergisel sorumluluklarınıda almanyada yerine getirmektedir.ancak benim bilgim 2024 yılında olmuştur.Şirket merkezinin ülkemizde olması hususu açısından eksik kalan bir durum sözkonusumudur.gelirlerin toplanması gibi.vb.ayrıca şirket ortakları tam mükellef değil dar mükellef kapsamında olmasından almanya şubesinin gelirlerini ve doğan vergisel sorumluluklarını ülkemizde beyan zorunluluğu olmadığı kanaatindeyim.doğrumudur.teyide ihtiyacım var saygılarımla

Cevap : Almanya da şubeden elde edilen kazanç Türkiye deki hesaplara eklenir. Hesaplanan KV den Almanya da ödenen vergi var ise indirilir. Tam /Dar mükellefiyetin konu ile ilgisi yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.