Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.06.2024 11:59 (Üye) Soru : Merhaba, Dün size bir soru yönlendirmiştim.Adli sicil kaydında borçluluk icra durumu vs vs görünmüyor diye biliyorum. Adalet bakanligindan alınan evrak olduğu için suç kaydı görüntülenebilir diye biliyorum.Konu hakkında başka bir yol var mıdır? SGK li çalışacak personelin üzerine ait maaş haczinin olup olmadığını nasıl görüntüleyebilirim. 29.05.2024 18:30 Tarihinde Sosyal Güvenlik Mevzuatı Danışmanına iletilmiştir. Soru : Merhaba, İşe giriş yapmadan önce işe başlayacak personelin var olan borcundan dolayı maaş haczinin yapılıp yapılmayacağını işveren öğrenebilir mi?Öncesinde sorgulama yapabileceğimiz bir yer var mıdır?Potansiyel teşvik sorgulama gibi örneğin... 29.05.2024 18:30 Tarihinde Sosyal Güvenlik Mevzuatı Danışmanına birimine sorulmuş. Cevap : İşçiden adli sicil kaydı alınmalıdır.

Cevap : Adli sicil kaydında ne gözükür? Sabıka kaydı kişilerin adli geçmişlerinin yer aldığı kayıttır. Bu kayda aynı zamanda adli sicil kaydı denilmektedir. Sabıka kaydında kişilerin kesinleşmiş mahkumiyetleri ve hükmedilen para cezaları yazılır. Detaylı adli sicil kaydı istenebilir. Bu veri dışında kişiden yazı ile talep edebilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.