Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.05.2024 09:53 (Üye) Soru : Merhaba ; Mükellefim Şahıs işletmesi 1.sınıf bilanço usulündedir. Halk otobüsü işletiyor, Hasılat esaslı KDV4 veriyor. Bilanço Aktifinde kayıtlı 1 adet arsa 3 adet daire var. Aktife kayıt oluş tarihleri 5 seneden fazla. Bu bu arsa ve daireleri bir başkasına veya kendi şahsına satarak aktiften çıkartmak istiyoruz. Danıştay 3. dairesince verilen kararda şahıs şirketlerinin de KDV istisnasından yararlanacağı yönündedir. Bizim bu satışları yaparken KDV ve vergisel yönden nasıl biz yol izlememiz gerekir ?

Cevap : KDVK göre istisnadan yararlanma sadece Kurumlar Vergisi Kanununa tabi kurumlar için geçerlidir. Yargı kararları Kişileri bağlar. Emsal karar olması için DANIŞTAŞ DAVALAR GENEL KURULU kararı olması gerekir Böyle bir karar olması halinde zaten GİB tebliği ile düzenleme yapar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.