Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.06.2024 17:14 (Üye) Soru : MERHABALAR ; trenyol yemek sepeti gibi platformlardan satış yapan mükelleflerim var, işleyiş yemek sepeti ilgili satışın tahsilatını yapar komisyon keser ger ikalanı mükellefin hesabına banka yolu ile göderir, ilgili mükellefler bu platformlardan yapmış oldukları satışlarla ilgili fiş kesmemektedir.fiş kesmedikleri için yemek sepetinden gelen paralar sebebi ile yemek sepeti cari hesabı örnek 1.200.000,00 firmadan alacaklı gibi gözükmektedir. 1.SORUM : sene sonu mükellef bu firma ( trendyol yemek sepeti) benden alacaklı değil bu hesabı kapatalım demektedir. benim ne yapmam gerekmekte ? ( fiş kesmiş olsa çözümü basit ) neredeyse tüm trendyol, yemek sepeti üzerinden satış yapanlar bu şekilde, firmaları gönderelim defterlerini tutmayalım dersek bu işi elimizde firma kalmayacak, nasıl yapıcaz ? lütfen sizlerden görüş rica ediyorum

Cevap : Bahsettiğiniz platformular aldığı komisyon için aylık olarak fatura düzenlemesi gerekir. Konuyu İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığına iletiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.