Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.06.2024 15:21 (Üye) Soru : Merhabalar, Türk bayraklı gemilerde çalışan personellerin maaşları dolar olarak hesaplanıp maaşları dolar ödenebilir mi?

Cevap : Deniz iş sözleşmesi” söz konusu olduğunda Tebliğ m. 8 f. 3’ün önem arz ettiği düşünülmektedir. İlgili hükümler şu şekildedir: “(3) Türkiye’de yerleşik kişiler; yurt dışında ifa edilecekler dışında kalan, kendi aralarında akdedecekleri, iş sözleşmelerinde sözleşme bedelini ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerini döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştıramazlar.” 815 sayılı Kabotaj Kanunu uyarınca kabotaj taşıması yapan gemilerde yabancı gemi adamı istihdam etmek mümkün olmadığından, Türk Uluslararası Gemi Siciline kayıtlı bir gemide istihdam olunan Türkiye’de yerleşik yabancı ile kurulan iş sözleşmesi döviz üzerinden kurulabilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.