06.06.2024 09:03 |
(Üye)
|
Soru : Merhabalar
Dernek belediyeden plaj işletmeciliği işi ile iştigal etmek üzere sahil kiralamıştır. Bu dernek ise kiraladığı bu sahili başka bir özel şirkete kiraya vermiştir. Şirketten aldığı kiralama tutarı belediyeye verdiği kira tutarı ile aynıdır. Bu durumda derneğin bir iktisadi işletme kurmasına gerek olurmu? Gerekli bilginin verilmesini rica ederim.
Cevap : Dernek İktisadi işletme kuracak Kurumlar Vergisi mükellefi olacak. Aynı tutarlı fatura düzenlenmez.
|