Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.06.2024 09:57 (Üye) Soru : merhaba az önce verdiğiniz cevaba istinaden yazıyorum.Şöyleki, yabancı müşteri yurtdışında türkiyede değil.hiçbir şekilde iletişim kuramıyorum burada tutanak ile teslim edeceğim bir yetkili yok.Ne yapmam gerekir ? Soru: merhaba iki tane yabancı mükellefimiz artık türkiyede iş yapmaktan vazgeçtikleri için şirketi kullanmayacağını söylediler.Tasfiyede yapmıyorlar kısacası bizede sözleşmeyi iptal edip pasife alalım şirkete dediler.Burada smmm olarak benim ne yapmam gerekiyor ? beyannameleri artık verilmeyecek ve yasal defterleride bizde.Yönlendirmenizi rica ederim teşekkürler Cevap:Sayın, Mükellefiyet pasife alınmaz. Tasfiye ile şirket kapatılır. Yapmanız gereken; Mesleki hizmet sözleşmesini ve Gib sözleşmesini fesih etmeniz gerekir. Defter ve belgeleri tutanak ile müşterinize teslim ediniz. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi

Cevap : Böyle durumlarda nasıl bir işlem yapılacağı konusunda 3568 sayılı yasa ve yönetmeliklerde bir düzenleme olmadığı için başka bir yorumumuz yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.