Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.06.2024 08:54 (Üye) Soru : Üstadım merhaba,tekel bayi olan mukellefimin 2022 ve 2023 cirosu 3.000.000 tl'nin altında kaldığı için edefter ve efatura uygulamasına geçmedik.ancak mukellefimize gelir idaresi başkanlığından yazı geldi.Ayrica ceza ihbarnameside gönderildi.Efatura uygulamasına geçilmedigi için.Mukellefimiz ilk açılış zamanında 2015 yilinda oto kiralama faaliyet nice kodunu faaliyet konusu olarak eklenmiş.ancak bu işi fiilen hiç yapmamış.Tek faaliyeti tekel ürünleri satisi olmuş.oto kiralama isi sadece Nace kodu olarak kalmış.Simdi biz bu durumda nasıl hareket etmeliyiz.itirazdami bulunmaliyiz.yoksa edefter ve efatura uygulamasinami geçmeliyiz.eger edefter uygulamasına gecme zorunluluğumuz varsa dönem ortasında edefter uygulamasi mümkün olurmuş.tesekkurler.

Cevap : Nace kodundan dolayı Vergi Dairesinin yaptığı işlem doğrudur. Ceza ihbarnamesine dava açabileceğiniz gibi, uzlaşma veya indirimli ödeme den yararlanabilirsiniz. E-defter ve e- faturaya geçmeniz gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.