Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.06.2024 09:08 (Üye) Soru : ARSA AL-SAT YAPAN MÜKELLEF E-FATURA YA GEÇMEKTEDİR. 01.07.2024 İTİBARİYLE..KAĞIT GİDER PUSULASI DA KULLANMAKTADIR.GİDER PUSULASI DA -E GİDER PUSULASINA GEÇMEK ZORUNDA MIDIR?

Cevap : ZORUNLU DEĞİL.ANCAK; GİB TARAFINDAN YAPILAN İNCELEME VE ANALİZ SONUCUN DA , RİSKLİ VEYA VERGİ UYUM DÜZEYİNİ YETERSİZ BULDUĞU MÜKELLEF YA DA MÜKELLEF GRUPLARINI YAZILI BİLDİRİM YAPARAK E-GİDER PUSULASI UYGULAMASINA GEÇMEYE ZORUNLU TUTAR. BAKANLIK BU MÜKELLEFLERİ FAALİYET, CİRO, SEKTÖR VE TUTARA BAĞLI BULUNMAKSIZIN GEÇİŞ İÇİN ZORUNLU TUTAR. MÜKELLEFLER, BİLDİRİM YAPILDIKTAN SONRA 3 AY SÜRE İÇİNDE BU UYGULAMAYA GEÇMEK ZORUNDADIR. E-GİDER PUSULASI GEÇİŞ ZORUNLULUĞU YAZILI OLARAK BİLDİRİLEN MÜKELLEFLER, BİLDİRİMDE BELİRTİLEN SÜRELER İÇERİSİNDE UYGULAMAYA DAHİL OLMAK VE GİDER PUSULALARINI E-GİDER PUSULASI OLARAK DÜZENLEMEK DURUMUNDADIR. BU MÜKELLEFLERİN, BİLDİRİLEN SÜRELER İÇERİSİNDE UYGULAMAYA GEÇİŞİ SAĞLAMAMASI HALİNDE MÜKELLEFLERE KANUNDA ÖN GÖRÜLEN HÜKÜMLER UYGULANIR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.