Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.06.2024 12:14 (Üye) Soru : 2022 yılında 3 milyon liranın altında brüt geliri olan mükellefin, trendyol yemek ve yemek sepeti üzerinden sipariş almasından dolayı 01.07.2023 tarihinde e fatura ve 01.01.2024 tarihinde e defter uygulmasına geçmesi gerektiği halde, geçiş yapmadığı vergi dairesi tarafından tebliğ edilmiş ve ceza uygulanmıştır. Bu firmalar üzerinden yapılan satışları internet satış geliri olarak değerlendirmiştir vergi dairesi. Bu kesilen cezalara itiraz talebinde bulunabilir miyiz? Kesilen bu cezalar doğru mudur? Eğer doğru ise, 01.01.2024 tarihinde e-defter uygulamasına geçmeniz gerekmektedir diyor vergi dairesinin yazısında, e defterleri hangi tarih itibariyle vemememiz gerekir. Geriye dönük mü verelim, 01.07.2024 tarihinden itibaren mi vermeye başlayalım?

Cevap : Vergi ceza ihbarnamelerine dava açılabilir Buna bir engel yok. e-deftere hemen başvuruda bulunabilirsiniz. Geriye dönük işlem yapılmaz. GİB den Mali mühür alındığı tarih den itibaren kayıtlar e-defter yapılacak.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.