Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.07.2024 08:47 (Üye) Soru : Merhabalar,Sorum Ticaret Mevzuatı ve Vergi Mevzuatıyla ilgilidir.Ancak Ticaret Hukuku ile ilgili işaretli alan göremediğim için Vergi Mevzuatını işaretledim.-Şirketimiz Scooter faaliyetiyle iştigal etmekte olup Ticaret odasında Meslek grubu 52-Kara Taşıtları Nace Kodu ise 309101 olarak görünmektedir.-Şirket Elektrikli Otomobil almak ve KDV indirimi yapmak istiyor.-Yapmak istediğini ise faaliyet konusunun 9.Maddesinde yazılı olan Amacını gerçekleştirmek için Her türlü Nakil Vasıtları alır satar maddesiyle ilişkilendirmek istiyor.-Bunun dışında konusu ile ilgili her türlü emitanın alım-satımını yapmak gibi maddeleri kendine gerekçe olarak kabul ediyor.-Bu durumda Araç ticareti ile ilgili Nace kodu ilave ettirebilir miyiz.-Vergi Mevzuatı yönünden KDV'si,indirim konusu yapılamamakla birlikte bu durumda KDV'yi indirim konusu yapabilir miyiz.-Teşekkür ederim.-

Cevap : Yapılacak ek faaliyet için nace kodu ilavesi yapılabilir. Araç ticareti yapan mükellefler alış da ödedikleri KDV ni elbette indirirler. Ancak Satın aldıkları Binek araç için ödedikleri Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim Vergisinin gider olarak yazılacak toplam tutarı 01/01/2024 den itibaren 690.000 TL dır. Bu tutardan fazlası KKEG olarak kayıt edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.