Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.07.2024 08:55 (Üye) Soru : Merhaba, yazılım hizmeti veren bir müşterim Belçikadaki bir firmaya yazılım hizmeti verecek ve karşılığında fatura kesecek. Bu hizmeti kendisi de Dubaideki bir firmadan daha düşük bir fiyata alacak.Türkiyedeki müşterimin, Belçikadaki firmaya keseceği ve Dubaiden de kendisine hizmet karşılığı kesilecek faturalardaki KDV ve vergisel durum nedir? 2. sorum Türk parasını koruma kanunu çıkmıştı. Bu hizmetler karşılığında benim müşterim, Belçikadaki firmadan dövizle bu hizmet karşılığını alabilir mi ve Dubaide hizmet veren firmaya da dövizle ödeme yapabilir mi? Bu kanun bu konuda dövizle ödemeye/tahsile engel olur mu? Teşekkürler...

Cevap : Yurtdışına verilen hizmet den KDV hesaplanmaz. Yurtdışından ithal edilen hizmet için 2 nolu KDV beyannamesi ve GV stopajı yapılacak(Hizmet ithali) Yapılan işlemler Yabancı para birimi ile yapılabilir. TL ile yapılma zorunluluğu olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.