Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.07.2024 12:23 (Üye) Soru : Merhabalar geçici koruma kimlik belgesi almış suriyeli birini mükellef işçi olarak almak istiyor mükellefin hiç personeli yok bu arkadaş ilk işçisi olacak işe girişini direk yapabilir miyiz yoksa başvuru şartları vs. var mı .? Teşekkür ederim.

Cevap : Burada da iki kriter bulunmaktadır. İlk olarak; toplam çalışan sayısı 10’dan az olan bir işyerinde sadece 1 Suriyeli çalıştırılabilir. İkinci olarak ise; çalışma iznine başvurulan işyerinde çalışan Suriyeli sayısı, işyerinde çalışan Türk vatandaşı sayısının % 10’unu geçemeyecektir. Eğer işveren ilgili işi yapacak işçi aramak için İŞKUR’a başvurmuşsa ve 4 hafta beklemiş ama İŞKUR işverene işçi bulamamışsa, artık işverenin Suriyeli için yapacağı çalışma izni başvurusunda % 10 kotası uygulanmayabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.