Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.07.2024 11:52 (Üye) Soru : Merhabalar İyi haftalar dilerim. Müşterimiz İşletme defterine tabi olup Yurt dışına yazılım hizmeti vermektedir. 1-Keseceği fatura Tl olup Kdv li olmak zorunda mıdır? 2-Yazılım İhracatı yapan mükellefler için Teşvikler var mıdır ? Teşekkürler.

Cevap : 1-Hizmet ihracatı şartları olması halinde KDV istisnası uygulanmaz. Fatura TL olarak düzenlenebilir.(KDVK Md.12) 2-GVK 89/ 13.maddesindeki şartlar olması halinde ; Sadece bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazancın, elde edildiği takvim yılına ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamesinin verilmesi gereken tarihe kadar tamamının Türkiye’ye transfer edilmesi şartıyla, %80’i. Matrah dan indirilir.(İndirimden yararlanmak için bedel döviz olarak getirilmesi şart.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.