Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.07.2024 15:15 (Üye) Soru : İyi Gunler Bagımlı calışırken emekli oldum, Kendi şirketimi kurmak istiyorum, Şu anda sadece tek bir şirkete mali müşavirlik hizmeti vereceğim, Sadece haftada 1 gün gideceğim.Şahıs şirketi kurmak istiyorum, 1} Oğlumun üzerine tapulu olan evde ikamet ediyorum. Ofis adresi olarak yapılan bir kontratla burayı ofis adresi olarak gosterebilirmiyim. yada danışmanlık yaptığım şirketin kiracısı olabilirmiyim ya da sanal ofis kiralayabilir miyim.2} benden once danışmanlık yapan firma 31 Mayıs 2024 itibariyle sozleşmesini fesh etmiş. Ben henüz şirketi kuramadım fakat Haziran ayında danışmanlık verdim. Temmuz ayında kurduğum firmadan Haziran ayı için makbuz düzenleyebilir miyim.Şirket ile sözleşmeyi Haziran başlangıçlı yapabilir miyim. Haziran beyannamelerini şifreleriimle gönderebilir miyim Sözleşme yapamıyorsam şirketin 1 ay müşavirsiz olması sorun olur mu bu süre için şirket bana müşavirlik için gider pusulası düzenleyebilir mi Teiekkürler

Cevap : 1-Serbest çalışan meslek mensupları ikamet ettikleri yerde veya Ticari faaliyet yapılan aynı adreste faaliyet sürdüremez. Çalışma usul ve esasları yönetmeliğine göre meslek mensupları "Büro edinmek" zorundadır. ikamet ettikleri yerde mesleki faaliyet de bulunamaz. SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLERİN ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK RESMİ GAZETE 03/01/1990 20391 Büro Edinme Zorunluluğu Madde 14 - Her meslek mensubu meslekî faaliyetine başlamadan önce bağlı olduğu oda bilgisinde iş yeri açmak zorundadır. Büro standartları ve buna ilişkin usul ve esaslar Birlik Genel Kurulu'nda belirlenir. Açılan işyerleri bağımsız büro şeklinde olup, başka bir serbest meslek faaliyeti veya ticarethane ile iç içe olamaz. Meslekî faaliyetler aynı zamanda ev olarak kullanılan ikametgâhlarda yürütülemez. Bir meslek mensubunun birden fazla bürosu olamaz. Birlikte çalışan meslek mensupları da ayrı büro edinemezler 2-Sözleşme düzenlediğiniz tarih den itibaren sorumluluk başlar ve beyanname de kimlik bilgileriniz yazılır. Mükellefiyetiniz olmadığı tarihe ait beyannameleri göndermezsiniz. Önceki meslek mensubu ile olan sözleşme Haziran sonu itibari ile sona erdirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.